Kategoria: Regeneracja

Relaksujące masaże

Aby spędzić wolne chwile w przyjemny i relaksujący sposób, warto odwiedzić spa. Zgodnie z etymologią, słowo to pochodzi od nazwy belgijskiej miejscowości Spa, która słynęła z leczniczych właściwości występujących w niej wód termalnych. Obecnie spa to nie tylko (albo w ogóle) woda o leczniczych właściwościach, ale gro zabiegów mających na celu poprawę kondycji fizycznej i psychicznej organizmu.

Spa charakteryzują się też często tym, że usytuowane są w malowniczej okolicy i dodatkowo znajdują się na terenie hotelu. Dzięki temu odwiedziny w takim miejscu można połączyć ze zwiedzaniem ciekawej okolicy. Przykładami mogą tu być spa na Kaszubach, nad całym polskim wybrzeżem Bałtyku czy w polskich górach.

Jednym z rodzajów zabiegów proponowanych przez pracowników spa, poza zabiegami pielęgnacyjnymi i kąpielami, są masaże. Ich oferta różni się zależnie od miejsca. Zwykle w ofercie jest masaż klasyczny, a także inne, bardziej egzotyczne, takie jak masaż gorącymi kamieniami, bańką chińską, miodowy, czekoladowy, masaż świecą, z elementami akupresury czy relaksujący masaż aromaterapeutyczny.

Podchodząc do tematu bardziej ogólnie, masaże spa można podzielić na takie, których głównym celem jest detoksykacja organizmu i zrelaksowanie pacjenta. Mnogość oferty większości spa pozwala każdemu znaleźć coś w sam raz dla siebie, a wręcz nastręcza problemów w wyborze. Na szczęście zwykle można spotkać się z bardzo pomocnym personelem, który wskaże odpowiednie metody masażu dla naszych potrzeb i upodobań.

Odnowa w spa

Spa to zgodnie z pierwotnym znaczeniem miejsce terapii przy użyciu leczniczych wód. Obecnie rola tych obiektów się nie zmieniła – dalej ich funkcją jest odnowa organizmu poprzez jego regenerację i relaksację. Zmianie uległy jednak metody wykorzystywane do osiągnięcia tego celu. Dziś stosuje się wiele różnych zabiegów wspomagających, które w przyjemny sposób pomagają przywrócić organizmowi równowagę psychiczną i fizyczną.

Każde spa (także spa na Kaszubach) oferuje szeroką gamę zabiegów spa mających różne funkcje, ale zawsze odprężających. Wśród nich dużą różnorodnością cieszą się zabiegi pielęgnacyjne. Są one zwykle podzielone pod kątem części ciała, na jakie działają. Tak więc można znaleźć zabiegi pielęgnacyjne na twarz, ciało oraz dłonie i stopy. Podział ten wynika z różnych cech i potrzeb tych elementów naszego ciała.

Wśród zabiegów na twarz stosuje się maseczki o różnych funkcjach zależnych od składu użytego kosmetyku. Podstawowe to maseczki nawilżające, odmładzające, regenerujące oraz peelingi. Zabiegi te różnią się także pod kątem typu cery. Inne stosuje się do cery tłustej, suchej, mieszanej i pozostałych.

Zabiegi na ciało to przede wszystkim peeling, maski i masaż łączone ze sobą w odpowiedni sposób z danymi kosmetykami. Z kolei zabiegi na dłonie i stopy obejmują manicure, pedicure, okłady odżywcze i malowanie.

Podstawowym elementem różniącym wszystkie te zabiegi między sobą są wykorzystywane do ich przeprowadzenia. To od ich właściwości zależy ostateczny efekt zabiegu.

Kosmetyki w spa

Spa to miejsce, które oferuje wiele zabiegów mających na celu przywrócenie stanu równowagi ciału i umysłowi. Masaże, kąpiele czy zabiegi pielęgnacyjne działają różnorodnie: jedne regenerują, inne relaksują, jeszcze inne odmładzają, wspomagają odchudzanie lub sprzyjają detoksykacji organizmu. Wszystkie jednak mają jeden główny cel: odnowę biologiczną organizmu.

Każdy zabieg wykonywany jest poprzez połączenie odpowiedniej techniki z właściwym jej kosmetykiem. To głównie różnorodność tych drugich pozwala osiągać przeróżne efekty dzięki zabiegom: od uspokajających, aż po pobudzające. Aby jak najlepiej wpływać na organizm, w spa stosuje się przede wszystkim kosmetyki naturalne, które nie wpływają toksycznie na ciało, a jednocześnie, dzięki właśnie naturalnym składnikom, pozwalają osiągać nadzwyczajne rezultaty.

W Polsce spa można znaleźć przede wszystkim w górach i nad morzem (w tym spa na Kaszubach). Niektóre z nich do przeprowadzania oferowanych zabiegów wykorzystują kosmetyki naturalne produkowane na miejscu. Ma to duże plusy, ponieważ takie często unikatowe produkty są w najwyższym stopniu dopasowane do stosowanych metod zabiegów w danym spa. Produkty takie są zwykle wynikiem wieloletnich badań naukowców nad najlepszą i

jednocześnie najbardziej naturalną formułą, pozwalającą uzyskać konkretne rezultaty. Produkowanie własnej linii kosmetyków ma też taki plus, że dzięki temu są one w najwyższym stopniu poznane przez pracowników danego spa, dzięki czemu jakość ich zastosowania niepomiernie wzrasta.

Regeneracyjny weekend

Pomysłów na wolny weekend może być wiele. Jednym z bardziej relaksujących i regenerujących jest pobyt w spa. Jest to miejsce zarówno dla zakochanych par, jak i singli. Dodatkowo pobyt w takim miejscu stanowi świetny pomysł na prezent dla ukochanej osoby, mamy, siostry czy przyjaciółki. W spa odpoczywa zarówno umysł, jak i ciało. W zależności od oferty danego obiektu, można tam zaznać między innymi takich przyjemności, jak masaże, kąpiele relaksacyjne, zabiegi pielęgnacyjne poszczególnych partii ciała.

Zabiegi pielęgnacyjne są w zasadzie główną ofertą większości spa. Dzięki temu, że przynoszą oczekiwane efekty ciału, obiekty spa są coraz liczniejsze, także w Polsce. Najliczniej występują na południu Polski oraz nad morzem, jednak coraz więcej pojawia się ich także wewnątrz kraju. Dobrym przykładem są tu spa na Kaszubach czy na Mazurach.

Wśród zabiegów pielęgnacyjnych oferowanych przez obiekty spa wymienić można zabiegi na twarz, zabiegi na ciało oraz na dłonie i stopy. Podział taki zachowany jest ze względu na inne potrzeby i inne czynniki zewnętrzne wpływające na każdą z tych części naszego ciała. Wszystkie te zabiegi mają jednak na celu jedno: poprawę stanu i kondycji ciała i umysłu: regenerują, relaksują, niektóre sprzyjają odchudzaniu, inne odmładzają.

Również oferta kąpieli i masaży jest zwykle bardzo szeroka. Te pierwsze mogą pełnić rolę masującą, odżywczą, odświeżającą – jednym słowem relaksującą, podobnie zresztą jak masaże. Funkcje tych drugich są jednak trochę bardziej rozbudowane.